Mezi nejdůležitější preventivní opatření v chovu psa, ale i dalších domácích mazlíčků je právě vakcinace neboli očkování. Jak probíhá očkování psa a proč je potřebné?
Očkování štěňat
Stejně jako odčervení, i vakcinace patří do základní péče o pejska. Univerzální schéma očkování neexistuje a například v prvních týdnech, kdy štěně fena kojí, je chráněno mateřskými protilátkami.
Optimální čas, kdy zahájit očkování je v 8 až 9 týdnu, jelikož v této době klesají protilátky získané v mateřském mléce. Další očkování následuje po třech až čtyřech týdnech a poté zhruba v patnácti týdnech stáří.
První boosterovou vakcínu by všichni psi měli dostat 12 měsíců po zkompletování primárního vakcinačního schématu.
Ochrana a očkování v dospělosti
Základní očkování by mělo pokrýt ochranu proti psince, parvovirozé, infekční hepatitídě, parainfluenzi, leptospiróze a vzteklině. Nadstandardně lze ještě proočkovat proti tetanu a psincovému kašli.
Po 12 měsících od ukončení štěněčí vakcinace by měl být pes naočkován tzv. boosterovou vakcínou. Z nejdůležitějších vakcín jsou 3, a to parvoviróza, psinka a infekční hepatída. Ty se očkují jednou za tři roky se stejně dlouhou imunitou.
Ochranu proti leptospiru a parainfluenzu je třeba provést každoročně, u loveckých psů dokonce dvakrát ročně. Každoročně aplikujeme také vakcínu proti psincovému kašli. Vakcína proti herpesviru se aplikuje pouze u chovných fen při krytí a v březosti.