Vést účetnictví či daňovou evidenci musí podle zákona každý, kdo se pustí do podnikání. Řešit a spravovat si to lze svépomocí, přičemž pro tento účel lze využít některý z účetních programů. Na výběr je jich celá řada, a některé jsou dokonce zdarma. Pro který se rozhodnout?
Svépomocí, nebo s účetní?
Máte pár faktur a říkáte si, že tak nemá cenu si najímat externí účetní, která by vám pak také vypracovala daňové přiznání. Je pravda, že současné účetní programy jsou natolik intuitivní, že se s nimi pracuje velmi dobře. Je však nutné se orientovat v daňových zákonech a předpisech.
S pomocí programu si pak lze vést přehled pohledávek a závazků, skladu i majetku vlastními silami. Zabere to však jistý čas, takže v některých případech je opravdu lepší využít služeb profesionálních účetních. Na jejich pomoc byste měly myslet i tehdy, kdy daním a účetnictví vůbec nerozumíte. Vyhnete se tak chybám, které byste mohly svou nevědomostí způsobit.
Účetní a fakturační programy zdarma
Některé účetní programy na trhu jsou zadarmo. Jsou ideální pro rozjezd podnikání a na drobné podnikání. Obvykle nabízejí vše, co běžný program, avšak s omezením počtu faktur, které je možné zdarma zpracovat.
Kromě účetních programů můžete narazit také na fakturační programy zdarma. Jsou praktické tehdy, kdy vám stačí pouze něco k vystavení a vedení faktur, s možným propojením do jiného účetního programu.
Výhody placených programů
Obvykle nenajdete jednu verzi vhodnou pro všechno, a proto jsou účetní či fakturační programy typicky řešeny formou balíčků či modulů. Jednoduše tak platíte za to, co aktuálně pro svoji firmu potřebujete. To se pak projevuje mimo jiné i na nižší částce a nákladech. S placeným účetním programem máte také k dispozici aktualizace, které reagují na změny v zákonech.