Podobně jako u štěňat je i u koček nutné odčervení, jelikož kočičí paraziti představují riziko pro kotě samotné, i následné pro člověka. Nejběžnějším parazitem je škrkavka, kterou se mohou nakazit z okolního prostředí nebo při sání mléka od matky, případně pak tasemnice pozřením blechy.
Jak často a čím odčervovat
U koťat je první odčervení tři týdny po porodu, následně každé dva týdny do tří měsíců. Do šesti měsíců pak každé čtyři týdny a do jednoho roku po třech měsících. Celkem je kotě odčerveno v prvním roce devětkrát. Používají se nejčastěji pasty, ale i tablety nebo spot-on přípravky.
Dospělé kočky se jinak odčervují v případě venkovní a bytové. Venkovní kočka každé 3 měsíce, bytová zhruba dvakrát ročně, přičemž stačí až po vyšetření trusu a případném parazitickém nálezu. Obvykle se při tom podávají tablety.
Rozdíl mezi domácí a venkovní kočkou
Venkovní kočky jsou ohroženy jak infekčními vajíčky, tak nákazou při lovení myš a jiných živočichů, kteří tvoří mezihostitele pro parazity. Proto je přirozeně větší pravděpodobnost a početnost případů začervení venkovních koček.
Domácí kočka je vystavena rizikům například v podobě přínosu infekčních vajíček na podrážkách bot z venkovního prostředí nebo od jiných chovatelů. Rizikem je i krmení syrového masa s rizikem nákazy tasemnicemi.
Co březí kočka?
Pro kočky čekající koťata platí podobné věci jako u fen. Při plánovaném krytí se odčervuje týden před a pak kojící kočku spolu s jejími koťaty. Škrkavky se nepřenáší placentou, tudíž není potřeba odčervovat v době před porodem.
Pokud hodláte odčervit svoji kočku, můžeme vám v Metropolevet Praha pomoci. Kromě odčervení koček poskytujeme podporu také odčervení psů.