Ať už hledáte stálé zaměstnání nebo brigádu, budete se potýkat ve větší či menší míře s životopisem, motivačním dopisem a samozřejmě pohovorem. Co když chcete najít práci rychle? V takovém případě mohou pomoci následující triky.
Kdy a kde hledat
Hledání neodkládejte a pusťte se do toho co nejdříve, bez ohledu na prázdniny a podobně „mrtvé sezóny“. Naopak to pro vás může být výhoda. V letních měsících nebo během Vánoc je menší počet kandidátů, se kterými personalisté pracují. Celý proces tak můžete významně urychlit.
K hledání pozic můžete využít různé srovnávače práce. Jedním z nich je ZlataFirma.cz, kde si můžete vyhledat nabízené pozice podle místa, oboru či profese, a následně nabídky seřadit podle minimální a maximální mzdy.
Nároky nejsou dogma
Někdy to firmy přeženou a v inzerátech hledají pomalu nadčlověka. Nemusíte brát inzerát jako checklist a při prvním křížku přecházet na další. Odpovídejte i tehdy, kdy splníte většinu požadavků. Ty problematické by ovšem neměli být zásadní pro danou pozici.
Čekání na odpověď
Musíte se smířit s faktem, že odpověď nebude blesková. Personalisté jsou mnohdy zahlceni, a tak nemusíte dostat odpověď vůbec. Pokud se vám odpovědi nedostává, zvolte proaktivní přístup a personalistovi se připomeňte. V případě negativního závěru výběrového řízení tak můžete pokračovat v dalším hledání.
Životopis
Příprava životopisu může svádět k lhaní nebo odbytí například pomocí prázdných frází. Je to ale vizitka, kterou personalistovi o sobě předáváte, a tedy má velký vliv na zařazení do výběrového řízení a k pohovoru. Nezapomeňte jasně uvést své znalosti a schopnosti, které firmě přinesete. Vyhněte se frázím typu jsem flexibilní, učenlivý, pečlivý a podobně. Raději uveďte konkrétní příklad, který tyhle vlastnosti potvrdí.