Kastrace feny: Proč kastrovat a jak zákrok probíhá?

Každý majitel domácího mazlíčka chce pro svého společníka to nejlepší. I když se kastrace feny může zdát na první pohled hlavně volbou jejích majitelů, jako způsob pro vyhnutí se nechtěným štěňátkům, ve skutečnosti jde o zlepšení zdraví a prevenci u samotné fenky. Proč se rozhodnout pro kastraci fenky a jaké lze předpokládat následky takového úkonu?

Proč kastrovat fenu

Mezi podstatné důvody ke kastraci feny patří prevence onemocnění na pohlavních orgánech, snížení rizika výskytu nádorového onemocnění mléčné žlázy a odstranění problémů s falešnou březostí. Kastrace rovněž zamezí nežádoucímu nakrytí během hárání. Jsou to ale především zdravotní důvody, které by měly hrát primární roli v rozhodnutí, zda fenu kastrovat či ne. Nekastrované feny často postihuje cukrovka nebo zánět dělohy, a to hlavně u starších fenek.

V jakém věku fenu kastrovat

Z hlediska prevence nádorového onemocnění mléčné žlázy je vhodné kastraci provést před nebo mezi prvním a druhým háráním. Vhodnější doba bude po prvním hárání a dosažení pohlavní dospělosti, především chcete-li mít psa vhodného pro výcvik. Přesný věk nelze obecně určit, záleží totiž na plemenu. Malá plemena dozrají do jednoho roku, naopak velká plemena jako německá doga pohlavně dospívají do roku a půl.

Průběh kastrace

Ještě před započetím samotné operace je potřeba fenku na zákrok připravit. Doporučuje se 12 hodin před zákrokem držet hladovku a u větších plemen nejlépe ještě déle, zhruba 16 hodin. Celý proces kastrace trvá přibližně 4 hodiny. Prvním krokem je předoperační vyšetření a zavedení kanyly. Následně se fenka uspí a připraví na zákrok. Po zákroku se pes probudí cca do hodiny a po necelých dvou hodinách může jít domů.

Pooperační péče

Po zákroku je potřeba fence zajistit klidový režim (například žádné skákání a běhání) ideálně po dobu jednoho týdne. Fenka by rovněž neměla olizovat ránu, v čemž pomůže ochranný límec. Standardní je pooperační kontrola hned druhý den, kde se kontroluje stav feny a aplikují léky proti bolesti (ty již podává majitel sám doma podle předpisu). O kompletní pooperační péči je samozřejmě vhodné se poradit s veterinárním lékařem.

Následky kastrace

Kastrace může způsobit tendenci k obezitě a je tedy vhodné váhu fenky pečlivě hlídat. Z pozitivních dopadů lze zmínit větší klid a přítulnost u většiny psů. Mohou se ovšem vyskytnout i negativa, kdy u malého procenta především větších plemen, může docházet k inkontinenci. Tu je ovšem možné řešit pomocí hormonálních tabletek.

Pokud hodláte kastrovat svou fenu, můžeme vám v Metropolevet Praha pomoci. Kromě kastrace fen provádíme stejný zákrok i u dalších zvířat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *